Kody pocztowe: Świnice Warckie

Świnice Warckie ma jeden kod pocztowy dla całej miejscowości.

Kod pocztowy: 99-140

Świnice Warckie

99-140
Jan Przykładowy
Przykładowa 1
99-140 Świnice Warckie

Świnice Warckie

Świnice Warckie – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie, w Kotlinie Kolskiej.
Świnice uzyskały lokację miejską przed 1458 rokiem, zdegradowane przed 1500 rokiem.
Do 1937 roku siedziba gminy Zelgoszcz. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.
Miejscowość jest niewielką wsią, zamieszkaną przez około 640 mieszkańców; jest ona siedzibą gminy Świnice Warckie.
Pierwsza wzmianka pisana o Świnicach Warckich pochodzi z roku 1301.
W odległości 1 km od wsi – stacja PKP Kraski na linii kolejowej Zduńska Wola – Inowrocław).
We wsi Głogowiec należącej do parafii Świnice Warckie urodziła się św. Faustyna Kowalska (jako Helena Kowalska). Wieś parafialna przeto jest ośrodkiem jej kultu. Sam kościół w Świnicach Warckich pełni rolę Sanktuarium chrztu i narodzin św. Faustyny.
Według legendy wieś założył na początku XIV w. arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. W 1458 r. wzmiankowana jako miasto, później występuje jako wieś. Ośrodek klucza majątku Świnieckich. Po nich właścicielami byli: Byszewscy, Karwowscy, Rembiescy. Parafia istnieje od pocz. XIV w. z kościołem św. Gotarda. Obecny kościół św. Kazimierza zbudowano w 1859 r. Jest bezstylowy, wewnątrz – 3 ołtarze barokowe, rzeźba św. Jana Nepomucena i Pasja z XVIII w. Obok kościoła sztuczna grota, na której wmurowana tablica z nazwiskami parafian poległych i pomordowanych w czasach II wojnie światowej.
*informacje oznaczone Wiki pochodzą w Wikipedii. Informacje oznaczone AI zostały wygenerowane lub dopasowane dla Ciebie przez sztuczną inteligencję. Informacje powinny być prawdziwe, ale traktuj je z dystansem. Niech to będzie zabawa! Dane do mapy pochodzą z OSM i zostały przygotowane automatycznie. Kody TERYT pochodzą z GUS. Kody pocztowe, nazwy miast i ulic zostały przygotowane z oficjalnych danych. Do danych z Wikipedii, OSM i AI masz dostęp bezpośrednio w aplikacjach pakietu Firma 365. Dowiedz się więcej i wykorzystaj AI w swojej firmie!
© Studio JZK, 1992-2024 · Wszelkie prawa zastrzeżone.
· 100.28.132.102 · 2024-06-15 18:66 [0 ms]